Liste Oyun

Bilgisayarlar İçin Düşük Boyutlu Oyunlar

Oyun Nickleri
tarafından yazıldı Yunus Özçelik

Bilgisayarında depolama alanı pek fazla olmayanlar yüksek boyutlu oyunlar oynayamıyor. Bu yazımızda düşük boyutlu oyunlar yer alacak.

Düşük Boyutlu Oyunlar

Sunacağımız oyunların nerdeyse hepsi 1GB boyutun altında olucak. Minecraft, Limbo, Super Meat Boy gibi oyunların çok bilinmesinden dolayı yazımda yer vermeyi düşünmedim. Paylaşacağım oyunlar pek adı duyulmamış düşük boyutlu oyunlardır.

1-) Cogs

Cogs Oyunu

Cogs Oyunu

Cogs oyunu aksiyon veya strateji oyunlarından ziyade zeka gerektiren oyunlar  kategorisinde yer alır. Cogs oyunu adeta bir mekanik bulmaca oyunudur. Oyunda 50 adet bölüm bulunmaktadır. Diğer bildiğiniz bulmaca oyunlarından ayıran en temel farkı, resimleri veya parçaları bilşetirmek yerine, ufak mekanik araçları birleştirerek verilen gücü başka bir noktaya aktarmaya çalışması. Örnek vericek olursak tek dönen bir çarkın gücünü, farklı dişliler ve çarklar kullanarak enerjiyi başka yere iletmeye ya da bunun sayesınde bir zilin çalmasını sağlamaya çalışıyoruz. Ya da boruları birleştirerek belirli noktadan verilen gazın doğru noktaya ulaştırıyoruz.

Oyunda 3 farklı mod bulunmaktadır. Inventor Mode (Bulmaca çözme), Time Challenge ( Zamana karşı), Move Challenge ( Belirli hamle sayısı)

Oyun Hakkında Bilgiler

* Cogs oyununun türü stratejiye dayanmaktadır.

* Cogs oyununun fiyatı 9.99$’dır. Oyun Steam’de satılmaktadır.


* Cogs oyununun kapladığı alan 500mb dır.

2-) Alien Hallway

Alien Hallway oyunu

Alien Hallway oyunu

Alien Hallway bir strateji oyunudur. Oyun uzayda geçmekle beraber size verilen askerleri kontrol ederek Alien yani uzaylı ordularına karşı gelmeye çalışıyoruz ve bize verilen özel askerlerin görevlerini tamamlamaya çaba gösteriyoruz. Bu savaştar olağan üstü bir hal almıştır ama insanlığın kaderi bizim parmaklarımızdadır.

Alien Hallway oyununu kolaylıkla oynanabilmekte. Oyunda ki askerlerinizi sadece fare tıklarıyla kontrol edebilirsiniz. Oyunda bulunan savaş alanları 3 boyutlu bir şekilde dizayn edilmiştir. Oyun ilerledikçe savaslarda kullanılan uzaylı sayısı artmakta buda oyuna ayrı bir zevk katmakta.

Oyun Hakkında Bilgiler

* Alien Hallway oyununun türü aksiyon ve stratejidir.

* Alien Hallway oyununun şuan ki satış fiyatı 9.99$’dır

* Alien Hallway oyununun kullandığı depolama alanı 100mb civarındadır.

3-) Blocks That Matter

Blocks That Matter oyunu

Blocks That Matter oyunu

Diğer paylaştığımız uygulamalara göre oyunun türü biraz farklı, Blocks That Matter adlı oyunun türü eğlencedir. Gerçekten zeka gerektiren oyun oynayanlara zevk vermekte. Oyunda ki karakteriniz adete bir iş makinesi gibi önüne çıkan taşları kırarak yoluna devam ediyor. Kıramadığı taşlarda ise karakter geriye gidiyor buda oyunun ne kadar gerçekçi olduğunu gösteriyor. Oyunda bulunan engelleri kırdıklarınız taşlarla aşmaya ve bölümleri bitirmeye çalışıyorsunuz. Bölümler ilerledikçe engeller artmaktadır buda oyunun bitirimini zorlaştırarak daha da zevk vermektedir.

Oyun Hakkında Bilgiler

* Oyunun türü tamamen eğlence olmamakla beraber stratejide gerekmektedir.

* Blocks That Matter’ın Steamde satış fiyatı 10.00 TL’dir.

* Oyunun bilgisayarda kapladığıı alan ise 250 mb’dır.

Oyun Nickleri adlı yazıyı okumak için üzerine tıklayın.

Yazar Hakkında

Yunus Özçelik

Yorum Yap