Liste

Büyük İnternet Sitelerin İlk Halleri Nasıldı?

tarafından yazıldı Mehmet Ali Ayvaz

Her gün binlerce kez ziyaret edilen büyük sosyal ağların, sitelerin açıldıkları zamandaki ilk halini merak ediyor musunuz? Bu yazımızda sizlere büyük sitelerin ilk halleri yer alıyor.

Gün içerisinde özellikle sosyal medyaya bir çok kez giriyorsunuz. Sosyal medya haricinde de popüler bir çok siteye giriyorsunuz. Bu siteler zamanla bir çok kez tasarım değişikliği geçirebiliyor. Peki bu sık kullanılan sitelerin eski hallerini hiç merak ettiniz mi?

Büyük Sitelerin İlk Halleri

1- Google.com

Google, ilk olarak, 4 Eylül 1998 tarihinde özel bir şirket olarak kuruldu ve 19 Ağustos 2004 tarihinde halka arz edildi. Halka arzın gerçekleştiği dönemde, Larry Page, Sergey Brin ve Eric Schmidt, takip eden yirmi yıl boyunca, yani 2024 yılına kadar Google’da birlikte çalışmak üzere anlaştılar. 2006 yılında, halen şirket merkezi konumunda olan Mountain View, California’ya taşınmıştır.

Google.com’un İlk Hali

Google.com eski hali

Google.com eski hali

2- Youtube.com

YouTube, bir video barındırma web sitesidir. Merkezi Amerika Birleşik Devletleri’deki San Bruno, Kaliforniya şehrindedir. 15 Şubat 2005’te 3 eski PayPal çalışanı tarafından kurulmuştur. Kasım 2006’da Google tarafından 1.65 milyar dolara satın alınmıştır. Günümüzde Google’ın yan kuruluşlarından biri olarak faaliyetine devam etmektedir.

Youtube.com İlk Hali


youtube-ilk-tasarimi

youtube-ilk-tasarimi

3- Twitter.com

Twitter, kullanıcıların 140 karakter ile sınırlandırılmış “tweet” adı verilen gönderiler yazabildiği bir sosyal ağ. Jack Dorsey, Noah Glass, Biz Stone, ve Evan Williams tarafından Mart 2006’da oluşturulup Temmuz 2006’da kullanıma açıldı. 2013’te en çok ziyaret edilen 10 internet sitesinden biri oldu ve “internetin SMS’i” olarak tanımlandı.

Twitter.com İlk Hali

Twitter.com İlk Hali

Twitter.com İlk Hali

4- Facebook

Facebook, 4 Şubat 2004 tarihinde Harvard Üniversitesi 2006 devresi öğrencisi Mark Zuckerberg tarafından kuruldu. Facebook, öncelikle Harvard öğrencileri için kurulmuştu. Sonraları büyüye büyüye tüm dünyaya açıldı.

Facebook.com İlk Hali

Facebook.com İlk Hali

Facebook.com İlk Hali

5- Yahoo.com

Yahoo! Inc., Stanford Üniversitesi öğrencileri Jerry Yang ve David Filo tarafından kurulmuş bir portaldır. İlk başlarda arama motoru olarak hizmet vermesine rağmen zamanla e-posta, anında iletileşme, e-posta grubu ve benzeri hizmetler de sunarak pazarda hâkim olmaya çalışmıştır. Yahoo! hizmetlerinin ulaşılabildiği Yahoo.com, günde 7 milyar sayfa gösterimiyle dünyanın en çok ziyaret edilen 5. sitesidir.

Yahoo.com İlk Hali

Yahoo İlk Hali

Yahoo İlk Hali

6- Wikipedia.org

15 Ocak 2001 Tarihinde, Jimmy Wales Vikipedi’yi, “Dünya üzerindeki her insana kendi dilinde, en üst kalitede, bedava bir ansiklopedi oluşturma ve dağıtma uğraşısı” amacıyla kullanıma sunmuştur.

Wikipedia.org İlk Tasarımı

Wikipedia.org İlk Tasarımı

Wikipedia.org İlk Tasarımı

7- Microsoft.com

Microsoft.com İlk Hali

Microsoft.com İlk Hali

Microsoft.com İlk Hali

Sitelerin Eski Halini Görme adlı yazıyı okuma için üzerine tıklayabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Mehmet Ali Ayvaz

Kurgu ve tasarımla uzun süre ilgilendikten sonra yazılımla bu serüveni devam ettiriyorum. İnsanlara faydalı olabilecek içerikler hazırlama uğraşındayım.

Yorum Yap