Yazılım

C++ Ders 1 – Dev-C++ Kurulumu – İlk Kod – Yazılım Öğrenmek

C++ Giriş - Yazılım Öğrenmek
tarafından yazıldı Mehmet Ali Ayvaz

Yazılım öğrenmek için uygun bir dil olan C++ derslerimizin ilkinde geliştirme ortamını kuracağız ve ilk kodumuzu yazarak programlamaya giriş yapacağız. Yazılıma yeni başlayacak arkadaşlar için ilk öğrenecekleri dil hangisi olmalıdır? Nasıl bir yol izlenmelidir?

Sıfırdan programlama öğrenmek isteyen arkadaşlarımız tam olarak ne yapılacağını bilemeyebiliyor. Yazılım öğrenmek isteyen biri öncelikle algoritma oluşturma ve çözme yeteneğini geliştirerek yazılımda daha rahat bir şekilde ilerleyebilir. Yazılıma giriş yapmak için uygun bir dil olan C++ ile yazılıma ilk adımı atabilirsiniz. C++ dili ile programlamanın temel konularını öğrenip kendinizi geliştirerek ilerde farklı bir dil öğrenmeniz kolaylaşacaktır.

Burada önemli olan istikrarlı bir şekilde çalışmaktır. İlgili konuyu okurken eş zamanlı olarak verilen örnekleri siz de yapın. Eğer bolca pratik yaparsanız bilgiler aklınızda kalır ve diğer dersleri daha rahat anlarsınız.

Dev-C++ Kurulumu

C++ kodlamak için kodlarımızı derleyecek bir derleyiciye ihtiyacımız olacaktır. Bunun için çeşitli derleyiciler mevcuttur. Bunlardan en çok kullanılanları Visual Studio ve Dev-C++’tır. Biz C++ derslerimizde, kullanım kolaylığı ve sadeliği açısından Dev-C++ derleyicisini kullanacağız.

Bu adresten derleyiciyi indirebilirsiniz. Kurulum için öncelikle setup dosyamızı çalıştıralım. İleri diyerek kurulumu tamamlayalım.

dev-c kurulum

Dev-C Kurulum

Kurulum tamamlandıktan sonra derleyicimizi açalım. Sol üstteki menüden File>New>Source File diyerek yeni bir çalışma dosyası oluşturalım.


C++ Temel Kodlar

Öncelikle C++ kodlarımızı çalıştırmak için bazı temel kodlara ihtiyaç duyuluyor. İlk olarak include kütüphanesini dahil etmemiz gerekiyor. Ayrıca kodlarımızı yazmak için main fonksiyonunu kullanacağız. Aşağıdaki kodlar, c++ kodlarımızı çalıştırmak için her zaman kullanacağımız kodlardır. En alttaki “return 0” komutu programımızı sonlandırma komutudur.

Bu kodların şuan tam olarak ne anlama geldiğini anlayamayabilirsiniz. İlerki derslerde bunları kapsamlı açıklayacağız. Böylece aklınızdaki soru işaretleri gidecektir. Ayrıca satır sonlarında noktalı virgül “;” kullanacağız. Noktalı virgül derleyiciye satırın bittiğini ifade eder. Eğer kullanmayı unutursak derleyici hata verecektir.

C++ Yorum Satırı

C++ Yorum Satırı

Yazdığımız kodları derleyip çalıştırmak için “F11” tuşunu veya üstteki resimde işaretlenen düğmeyi kullanabilirsiniz.

İki tane eğik çizgi ile “//” yorum satırı oluşturabiliyoruz. Yorum satırı derleyici tarafından okunmaz. Yazdığımız kodların arasına hatırlatıcı notlar koymak için yorum satırlarını kullanabiliriz. Gördüğünüz gibi yukarıdaki resimde konsol ekranında hiçbir şey yazmıyor. Çünkü main fonksiyonu içinde sadece yorum satırı bulunuyor. Eğer yorum kısmı fazla satırlardan oluşuyorsa “/*” başlatıp, metnin sonunu “*/” ile bitirirsek birçok satırı yorum haline tek seferde alabiliriz. Örnek kodlar burada verilmiştir.

C++ Yorum Satırı Oluşturma

Şimdi ise C++ ile konsol ekranına nasıl yazı yazabiliriz onu görelim. Bunun için “cout” komutunu kullanacağız. Diğer derslerimizde farklı örneklerle cout komutunu kullanacağız. Şuan için bilmeniz gereken ekrana bir yazıyı yazdırmak. Cout komutu ile “<<” iki tane küçüktür işareti kullanmak gerekiyor. Ayrıca yazdığımız metni ekranda direk göstermek için tırnak işaretleri arasına almamız gerekiyor. Diğer derslerde tam olarak mantığı öğrenmiş olacaksınız.

Ekranda yazı göstermek için örnek aşağıdaki gibidir. Ekrana “Merhaba Dünya” yazdıralım.

Şuan için türkçe karakter kullanınca konsola hatalı yazabilir. Kafanızı karıştırmamak için Türkçe dil desteğinden de ilerde bahsedeceğiz.

C++ Ekrana Yazı Yazdırma – “Endl Komutu”

Konsol ekranında “örnek1″de iki “Merhaba Dünya” yazısı yan yana yazılmış. Bunun nedeni, derleyici çalıştırdığı kodları ardı ardına ekrana yazmasıdır. Bunu engellemek için “endl” komutunu kullanacağız. Yazımızın peşine komut geleceği için tekrar “<<” işaretleri koyuyoruz ve “endl” komutunu kullanıyoruz. Böylece konsol ekranında bir satır aşağı geçmiş oluyoruz. “Örnek2″de “endl” komutu örneği gösterilmiştir.

C++ Endl Komutu

C++ Endl Komutu

Ayrıca “\n” ifadesi de “endl” komutuyla aynı işlevi görmektedir, tek farkı “\n” ifadesi tırnak içinde kullanılmaktadır. “Örnek3″te “\n” kullanımı gösterilmiştir.

Bu dersimizde C++ ile programlamaya giriş yaptık. Diğer derslerimizi sırasıyla okuyup örnekleri yapmaya çalışın. Bir şeyler öğrendikçe hevesiniz artacaktır. Bu yüzden bolca pratik yapmaya özen gösterin.

C++ Değişkenler konusunu okumak için üzerine tıklayabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Mehmet Ali Ayvaz

Kurgu ve tasarımla uzun süre ilgilendikten sonra yazılımla bu serüveni devam ettiriyorum. İnsanlara faydalı olabilecek içerikler hazırlama uğraşındayım.

2 Comments

  • Yazılıma başlamak için araştırmalarım sonucu buldum bu yazıyı. İnternette çok ders var ama oldukça sade ve anlaşılır düzeyde anlatıyorsunuz. Diğer c++ derslerinizi bir an önce okuyup çalışacağım, teşekkürler.

    • Yorumunuz için teşekkürler. Elimizden geldiğince C++ dili için diğer konuları da paylaşacağız.

Yorum Yap