Yazılım

C++ Ders 2 – Değişkenler, Değişken Tanımlama

C++ Değişkenler
tarafından yazıldı Mehmet Ali Ayvaz

C++ derslerimizin ikincisinde değişkenleri göreceğiz ve değişken türlerini kullanarak farklı örnekler yapacağız.

Bu dersimizde değişkenler ile ilgili sırasıyla aşağıda listelenen konulardan bahsedeceğiz.

 • Değişken Nedir?
 • Değişken Türleri
 • Değişken Tanımlama
 • Değişken İsimlendirme
 • Değişkene Değer Atama
 • Değişken Türleri Örnekler

Değişken Nedir?

Değişken, elde bulunan verileri geçici olarak hafızada tutmaya yarayan araçlardır. Örnek vermek gerekirse elimizde sayı veya metin türünden bilgileri programın hafızasında tutmak için kullanılan yapılardır.

Olayı daha da somutlaştırmak için şöyle diyebiliriz: Elimizde 10 ve 50 sayıları var. Bu sayılara çeşitli matematik işlemleri yapmak istiyoruz. Bu verileri programa tanıtmak için değişken oluşturup sayıları değişkenlere atıyoruz. Daha sonra oluşturduğumuz değişkenleri kullanarak matematik işlemlerini yapıyoruz. Eğer hala değişkenler ile ilgili kafanızda soru işaretleri varsa yazımızın devamında verdiğimiz örnekler ile daha iyi anlayabilirsiniz.

Ama öncelikle değişken türlerini görelim ve özelliklerine bakalım.

Değişken Türleri

Char: Tek bir karakteri tutmak için kullanılan veri tipidir.


String: Metinsel ifadeleri saklamak için kullanılan veri tipidir. String değişkenine atayacağımız değerleri çift tırnaklar içine yazmalıyız. (örnek: “yazilim”) Eğer stringe sayı atayacaksak derleyici bunu metin olarak algılar.

 • Short: Kısa tamsayı değerlerini tutan veri tipidir.
 • Int: Tamsayıları tutmak için kullanacağımız veri tipidir.
 • Long: Uzun tamsayıları tutmak için kullanılan veri tipidir.
 • Bool: True veya False değeri döndürmek için kullanılan veri tipidir. Sadece iki değer alır.
 • Float: Ondalıklı sayı saklamak için kullanılan veri tipidir.
 • Double: Uzun ondalıklı sayı saklamak için kullanılan veri tipidir.

Değişken türlerini yukarıda listeledik. Bunlar arasında genelde en çok kullanılanlar int, string ve double değişken türleridir. Hepsi ile ilgili örnekler yapacağız ama genelde bu saydığımız üç veri tipini daha çok kullanacağız.

Değişken Tanımlama

C++ dilinde değişken tanımlama iki aşamadan oluşur. Öncelikle oluşturacağımız değişkenin türünü belirtiyoruz, bir boşluk bırakarak değişkenin adını yazıyoruz. Daha sonra tabiki satırımızı sonlandırmak için noktalı virgül koyuyoruz.

(Değişken Türü) (Değişken Adı);

Örnekler:

Bu ve bunun gibi bir çok örnek verebiliriz. Böyle yaptığımız tanımlamalarda değişkenlere bir değer atamadık. İstersek tanımlarken değer atayabiliriz, istersek tanımladıktan sonra da değişkene değer atayabiliriz. Bu işlemi yazının devamında göreceğiz.

Değişken İsimlendirme

Tanımladığımız değişkeni isimlendirirken belli kurallara uymalıyız. Bu kuralları şöyle sıralayabiliriz:

 • Değişken isimleri sayı ile başlayamaz. İsimdeki ilk karakter hariç sayı kullanabiliriz. Örnek: int sayi1; int sayi2; vb.
 • C++ dili büyük ve küçük harfe duyarlıdır. Yani int rakam; ile int RAKAM; değişkenleri farklı değişkenler olarak hafızaya tanımlanırlar.
 • Değişken isminde Türkçe karakter olamaz. int sayı; string yazı; gibi tanımlamalar yanlıştır.
 • İlk karakterde alt çizgi (_) harici bir özel karakter kullanamayız. Yani int _sayi; kullanımı doğrudur. Ama int ?sayi; kullanımı yanlıştır.
 • Değişken isminde boşluk kullanamayız.
 • Değişken isimlerinde C++ dilindeki özel terimleri kullanamayız. Örnek int class; int void; vb.

Değişken İsimlendirme İpuçları: 

Değişken tanımlarken, değişkenin ismi hafızada tutacağımız veriyle ilgili olursa kod yazarken işimiz kolaylaşır. Aynı zamanda başka biri kodumuzu incelerse daha rahat anlayacaktır. Örnek olarak bir odada bulunan masa sayısını değişkene atamak istiyoruz. Bu tanımlamayı int sayi; şeklinde yapmaktansa int masaSayisi; şeklinde yaparsak kod yazarken bu bize kolaylık sağlayacaktır.

Bir diğer ipucu ise değişken tanımlarken eğer değişken adı iki veya daha fazla kelimeden oluşuyorsa ikinci kelimeden itibaren her kelimenin baş harfini büyük karakter olarak yazmak bize okunuş anlamında kolaylık sağlayacaktır. Örnek: int masaSayisi; veya int odadakiMasaSayisi; vb. Ayrıca büyük harf olarak yazmayıp aralara alt çizgide koyabiliriz. Örnek: int masa_sayisi; veya int odadaki_masa_sayisi; vb. Eğer tanımladığımız değişkenleri bu şekilde tanımlarsak çok daha rahat okuyabiliriz.

Değişkene Değer Atama

Elimizdeki veriyi değişkene atayacaksak, istersek değişken tanımlarken atama yapabiliriz, istersek değişkeni tanımladıktan sonra da atama yapabiliriz. Değişkene değer atamak için eşittir (=) sembolünü kullanmalıyız. Örnek:

Eğer tanımlama yaptıktan sonra değer atamak istersek şu şekilde yapabiliriz.

Eğer programın içinde bir değişkene birden çok değer atanmışsa o değişkene en son atanan değer hafızada tutulur. Çünkü derleyici kodları üstten aşağı okuduğu için değişkene yeni bir değer atanmışsa önceki değeri siler, yeni değeri o değişkene atar.

Örnek:

Eğer aynı veri tipinde birden çok değişken tanımlamak istersek şu şekilde tanımlamalar da yapabiliriz.

Ayrıca birden çok değişken tanımlarken bunlara değer ataması da yapabiliriz.

Değişken Türleri Örnekler

C++ değişkenler için örnekler vereceğiz. İlk önce her bir değişkene değer ataması nasıl yapılıyor, onu gösterelim.

C++ Değişkenler

C++ Değişkenler

Şimdi de değişkenlere değer atayıp ekrana yazdıralım. Bunun için değerimizi değişkene atayıp “cout” komutu ile direk değişkenimizi yazdırdığımızda, değişkenimizin sabit olduğu değer yazdırılır.

C++ Değişkene Değer Atama

C++ Değişkene Değer Atama

Gördüğünüz gibi basit örneklerle değişkenlere değer atayıp onları ekrana yazdırdık. Diğer derslerimizde değişkenlere değer atayıp çeşitli işlemler yapacağız.

C++ Operatörler konusuna gitmek için üzerine tıklayabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Mehmet Ali Ayvaz

Kurgu ve tasarımla uzun süre ilgilendikten sonra yazılımla bu serüveni devam ettiriyorum. İnsanlara faydalı olabilecek içerikler hazırlama uğraşındayım.

Yorum Yap