Yazılım

C++ Ders 6 – While, Do While, For Döngüleri | Break – Continue

While, Do While, For Döngüleri
tarafından yazıldı Mehmet Ali Ayvaz

Bu dersimizde While, Do-While ve For döngülerini işleyeceğiz ve bu konularla ilgili örnekler yapacağız.

Döngüler, belirli komutları tekrar tekrar çalıştırılmasını sağlar. Döngüler belirli bir sayıda da çalışabilir, bir koşula bağlı döngüler de olabilir.  Bu dersimizde aşağıdaki konuları göreceğiz.

 • While Döngüsü
  • Faktoriyel Hesaplama
 • Do While Döngüsü
 • For Döngüsü
 • İç İçe Döngüler
  • Yıldız Kare Örneği
  • Yıldız Üçgen Örneği
 • Break – Continue Komutları
  • Asal Sayı Bulma Uygulaması

While Döngüsü

While döngüsü verilen koşulu yerine getirdiği taktirde kodları tekrar çalıştırır. Konuyu anlamanız için basit bir örnek yapalım. Ekrana 5 kere “bilgisayar” kelimesini yazdıralım.

While Döngüsü

While Döngüsü

Yukarıdaki örnekte gördüğünüz gibi bir sayaç değişkeni tanımladık. While koşulu olarak “sayac” değişkeni 5’ten küçük olduğu taktirde komutlar tekrar çalışsın dedik. While döngüsünün içinde “sayac” değişkenini bir artırdık. Böylece döngü her çalıştığında sayaç bir artacak ve döngü toplam 5 kere çalışmış olacaktır.

While döngüsü ile daha farklı bir örnek daha yapalım. Girilen sayı kadar ekrana yazdırma uygulaması yapalım. Kullanıcı bir sayı girsin ve ekrana bu sayı kadar “internet” kelimesini yazdırsın.

Girilen Sayı Kadar Ekrana Yazdırma

Girilen Sayı Kadar Ekrana Yazdırma

Gördüğünüz gibi bir sayaç değişkeni tanımladık ve bu değişkeni döngü her çalıştığında 1 artırdık. Koşul olarakta sayaç değişkeni girilen sayıdan küçük olduğu taktirde döngü çalışsın dedik. Böylece döngü girilen sayı kadar çalışmış oldu.


Faktoriyel Uygulaması

While döngüsü kullanarak faktoriyel hesaplayan bir uygulama yapalım. Kullanıcıdan bir sayı istensin ve bu sayının faktoriyeli alınsın.

Faktoriyel Hesaplama

Faktoriyel Hesaplama

Do While Döngüsü

Do while döngüsü, while döngüsü ile neredeyse aynıdır. Tek fark do while döngüsü bir kere kesinlikle çalışır, sonra koşula bakar, koşul sağlandığı taktirde döngü tekrar çalışır. Do while ile ilgili basit bir örnek yapıp konuyu pekiştirelim.

Do While Örnek

Do While Örnek

Örnekte öncelikle bir değişken tanımlayıp 0’a eşitledik. Sonra do while döngüsü koşula bakmadan döngüye girdi ve değişkeni bir artırarak ekrana yazdırdı. Daha sonra koşul sağlandığı takdirde komutlar çalışmaya devam etti.

For Döngüsü

For döngüsü genelde daha çok tercih edilen döngü çeşitidir. Tabi ki kullanılacak yerden yere değişiklik gösterebilir. For döngüsünde değişken tanımlama, koşul ve artırma azaltma değeri bir arada yer alır. Bir tane for döngüsü örneği yaparak konuyu daha iyi anlayalım.

For Döngüsü

For Döngüsü

Örneğimizde gördüğünüz gibi for yazıp parantez açtık. Parantezin içinde üç farklı kısım yer aldı. İlk kısımda değişken tanımladık, ikinci kısımda koşulumuzu yazdık ve üçüncü kısımda değişkenimizi iki artırdık. Yani bu örneğimizde 1’den başlayarak 10’a kadar olan tek sayıları yazdırdık.

Bu seferde for döngüsü kullanarak 50’den 3’er 3’er geri gelerek 0’a kadar olan sayıları yazdıralım.

For Döngüsü Örnek

For Döngüsü Örnek

İç İçe Döngüler

Bazı durumlarda iç içe döngü kullanmak gerekebiliyor. Bu yüzden bir döngünün içinde tekrar bir döngü kullanılabilir. Bunun için en bilinen örneklerden biri olan girilen sayı kadar kenarlarında yıldız olan kare örneğidir.

Yıldız Kare Örneği

Yıldız Kare Örneği

Yıldız Kare Örneği

Bu örneğimizde iç içe for döngüsü kullandık. İçteki for döngüsü ekrana yıldız yazdırmaya yarıyor. Dıştaki for döngüsü ise satır atlamaya yarıyor.

Yıldız Üçgen Örneği

Yıldız Üçgen Örnek

Yıldız Üçgen Örnek

Bu sefer ikinci döngüyü birinci döngünün değişkenine kadar döndürdük. Böylece o satıra satırın numarası kadar yıldız yazdırıldı ve ekrana bir üçgen çıktı.

Break ve Continue Komutları

Break ve continue komutları döngünün durması veya devam etmesi için kullanılır. Break komutu bulunulan döngüden çıkmaya yarar. Bunu anlamak için asal sayı bulma uygulaması yapalım. Bu örnekte break komutunu kullandık.

Asal Sayı Bulma Uygulaması

Bu örneğimizde Asal sayı bulma uygulaması yapalım. Girilen sayının asal olup olmadığını bulalım. Algoritmayı düşünecek olursak asal sayılar kendisine ve 1’e bölünen sayılardır. Bu kuralı kullanarak bir while döngüsü içinde if-else yapısından yararlanarak bu uygulamayı yapabiliriz.

Asal Sayı Bulma - Break

Asal Sayı Bulma – Break

Örneğimizde değişken tanımlayıp 2’ye eşitledik. Bu değişkenin değeri, girilen sayıdan küçük olduğu taktirde döngünün çalışmasını sağladık. Eğer girilen sayıyla değişkenin o anki değerinin bölümü 0’a eşitse “sayı asal değildir” dedik. Burada döngüyü sonlandırmak gerektiği için “Break” komutunu kullandık.

Şimdi ise Continue Komutu için bir örnek yapalım. Bu örneğimizde 30’a kadar 3’ün katı olmayan sayıları ekrana yazdıralım.

Continue Komutu

Continue Komutu

Bu dersimizde while, do while, for döngülerini gördük ve örnekler yaptık. Gelecek dersimizde “diziler” konusunu işleyeceğiz.

Yazar Hakkında

Mehmet Ali Ayvaz

Kurgu ve tasarımla uzun süre ilgilendikten sonra yazılımla bu serüveni devam ettiriyorum. İnsanlara faydalı olabilecek içerikler hazırlama uğraşındayım.

Yorum Yap