Teknoloji

İha (Drone) Kayıt Sistemi Aktif (Zorunlu)

tarafından yazıldı Muhammet Yetkin

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü insansız hava aracı kayıt sistemini devreye koydu. Kaçak drone lara 17 bin tl ye kadar ceza!

Son zamanlar da drone ların yasak bölgelerde uçurulması veya çeşitli suçlarda kullanılmasının üzerine  SHGM devreye geçti ve insansız hava araçlarını kayıt edip kullanıcı ve drone bilgilerini kayıt altına alan insansız hava araçlarına plaka alınan ve yasaklı veya tehlikeli bölgelerde uçuş yapmak için izin alabileceğiniz bir sistem. Ayrıca sistemden kaçak uçuşları veya rahatsız edici uçuş yapanları bildirebiliyorsunuz.

Kayıt işlemini nasıl yapabiliriz?

1-Kayıt sistemine giriş

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü insansız hava aracı kayıt sistemine buradan girip daha sonra kayıt ol butonuna tıklayıp giriş yapıyoruz.


2-Hesap Oluştur

Sisteme girdikten sonra karşınıza çıkan ekranda “ad”, “soyad”, “eposta” ve “şifre” kısımlarını doldurup kullanım koşullarını kabul edip kayıt oluyoruz.

2-Kişisel Hesap Bilgilerini Girme

Hesabı oluşturduktan sonra açılan ekranda kişisel bilgilerimizi ve daha sonra da araç bilgileri ve araca ait 3 adet fotoğrafı yükleyip kaydımızı tamamlamış oluyoruz.

3-Drone unuza Plaka Alın

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından incelenen kullanıcı profilleri onaylandıktan sonra aracınıza SHGM tarafından bir plaka kodu verilir. Örnek Plaka: TR-İHA04400001 (TR: Ülke İHA0: araç kategorisi 044:İl plaka Kodu 01:araç numarası)

ZORUNLULUK KONUSUNDA ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME

Drone 4 kg altı ise zorunlu kayıta tabi tutulmuyor. Araç 4kg üstünde ise zorunlu olarak sisteme kayıt yapmanız gerekiyor. Eğer drone u ticari amaçlı video ve fotoğraf çekimi için kullanıyorsanız 4kg altı olsa bile zorunlu olarak kaydını yaptırmanız gerekmektedir.

Yazar Hakkında

Muhammet Yetkin

Bu muhammet, Muhammet teknoloji tutkunu. Aynı zamanda mobil cihazlara ayrı bir ilgi duyuyor. Muhammet teknolojinin her alanında yazılarını konuşturan bir üniversite ögrencisi.

Yorum Yap