İnternet

Feedly Nedir? Nasıl Kullanılır? – Rss Okuyucu

tarafından yazıldı Mehmet Ali Ayvaz

Feedly kapsamlı bir RSS okuyucudur. Takip ettiğiniz siteleri uygulama üzerinden takip edip yazılarını okuyabilirsiniz.

Rss Nedir?

Daha önce yayımladığımız Rss Nedir? yazımızı bu linke tıklayarak okuyabilirsiniz.

RSSi çeşitli internet siteleri tarafından yayınlanan haber vb. içeriğin tek bir ortamdan topluca izlenebilmesine olanak sağlayan bir içerik besleme yöntemidir.

Feedly Nedir?

Feedly sayesinde haberlerini okumak istediğiniz sitelerde paylaşılan yazıları topluca bir yerden takip edebilirsiniz. Diyelim ki takip ettiğiniz 10 tane haber sitesi var, bunlara tek tek girip haberlerin başlıklarına bakmaktansa topluca hepsine bir yerden bakmak istemez miydiniz?

Bunun için takip etmek istediğiniz siteleri aratarak eğer aratınca çıkmıyorsa rss adresini girmek gerekir. feedly.com’a girip üye olmak için mail, facebook veya gmail seçeneklerinden birini seçip üye olabilirsiniz. Daha sonra arama kutucuğuna takip etmek istediğimiz siteleri aratarak takip edebiliriz.

Eğer arattığınız site çıkmıyorsa rss adresini öğrenmek için Google’a “sitenin adı” ve yanına “rss” kelimesini eklerseniz rss adresine ulaşabilirsiniz. Daha sonra arama kutucuğuna rss adresini yapıştırıp siteyi ekleyebilirsiniz.


Takip ettiğimiz siteler sol kenarda listelenir. Siteleri kategorilendirmek için sol kenardaki “FEEDS” yazısına tıklayalım. Açılan ekranda “NEW COLLECTION” diyerek yeni bir kategori oluşturabiliriz. Yeni site eklediğimiz yerden de kategori seçimi yapabiliriz.

Feedly Rss Okuyucu

Feedly Rss Okuyucu

Haberleri takip etmek için istersek tek tek sitelerin üstüne tıklayıp ta bakabiliriz veya hepsini görüntülemek için “All” yazısına tıklayabiliriz. Böylece tüm yazı başlıkları listelenir.

Her listelenen yazının ilk paragrafını aynı yerden okuyabilirsiniz. Devamını okumak için başlığa tıklayıp sitesine gitmelisiniz. Yazının tamamını sitesinde okuyabilirsiniz.

Dilerseniz hoşunuza giden başlıkları daha sonra okumak isterseniz linkleri favorilere ekleyebilirsiniz. Başlıkların en başında yer alan yer imi işaretine tıklayarak başlıkları kaydetmiş olursunuz. Daha sonra okumak içinse sol üst kısımda bulunan “Read Later” yazısına tıklayabilirsiniz.

Evernote’a da kaydetmek isterseniz başlığa tıklayınca üstteki Evernote simgesine tıklayabilirsiniz. Ayrıca linki sosyal ağlarda paylaşmak isterseniz sağ üst kısımda bulunan sosyal ağ iconlarına tıklayarak sosyal ağlarda paylaşım yapabilirsiniz. Haber başlığını mail ile başka birine de gönderebilirsiniz.

Ayrıca Feedly’nin tarayıcı eklentisi ile sitesine gitmeden hızlı bir şekilde tarayıcının üst kısmından bir tuş ile de haberleri takip edebilirsiniz. Mobil uygulamaları üzerinden de takip işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Tarayıcı Eklentisi

feedly
feedly
Developer: www.feedly.com
Price: Free

Android Uygulaması

Feedly - Smarter News Reader
Feedly - Smarter News Reader
Developer: Feedly Team
Price: Free

İos Uygulaması

‎Feedly - Smart News Reader
‎Feedly - Smart News Reader
Developer: Feedly Inc.
Price: Free+

Yazar Hakkında

Mehmet Ali Ayvaz

Kurgu ve tasarımla uzun süre ilgilendikten sonra yazılımla bu serüveni devam ettiriyorum. İnsanlara faydalı olabilecek içerikler hazırlama uğraşındayım.

Yorum Yap