Video

Türkiye’de Dizi ve Filmlerin Efektlerini Yapan Şirket – GeniusPark

Yabancı film ve dizilerde kullanılan efektleri çoğumuz biliyoruzdur ve imrenmişizdir. Türkiye’de ise Geniuspark adlı Vfx Şirketi bu görevi üstleniyor.

Türkiye’de çoğu dizi ve filmlerin efektlerin yapımını Geniuspark adlı şirket üstleniyor. Bahsettiğimiz efektler arasında sahnedeki bir cismi değiştirmek, kaza süsü vermek, savaş sahnelerinin yaratılması, insan çoğaltılması gibi efektler sayılabilir. Genelde dizi ve filmlerde fazla efekt kullanılmaz, çoğu zaman tarih film ve dizilerinde kullanılması gerekebilir.

Tarihi dizi ve filmlerden örnek verecek olursak Karaoğlan filminde bir çok sahnede efekt kullanılmış. Ok atılan sahnede, insanların çoğaltılmasında, savaşın çoğaltılmasında, kalenin büyütülmesi ve rütuşlarda efektlerden yararlanılmış. Tarihi dizi olarak örnek verecek olursak “Diriliş Ertuğrul” dizisinde insanların çoğaltılması, obadaki çadırların çoğaltılması, tapınakçı kalesi ve etrafındaki uçurumun yapılması ve bıçak fırlatma sahnelerinde efekt kullanılmış.

Geniuspark dizi ve filmlerin yanında reklam da hazırlıyorlar. Tv8 Acun Ilıcalı tarafından alınmasıyla ilk gösterilen reklamlar yine kendileri tarafından hazırlanmış.

Geniuspark’ın yapmış olduğu çalışmalardan bir kaçını aşağıdan seyredebilirsiniz.

Normal dizilerden örnek verecek olursak “Bana Artık Hicran De” dizisinde arabanın yoldan çıkıp uçuruma uçtuğu sahne özel hidrolik sistemler yardımıyla greenbox bulunan ortamda çekilip montajlanmış. Yine “Cesur Yürek” dizisinde helikopter efekt yardımıyla yapılmış


Geniuspark

Geniuspark

Türkiye’de her geçen gün sinema kültürü ve kalitesi gelişip yabancıların kalitesine yaklaşıyor. Bunda tabikide çekim açısı ve çekim kaliteside bulunuyor. Son zamanlarda artan Vfx firmaları Türkiye’deki ihtiyacı kapatmaya çalışıyor.

Daha önceden yazdığımız Greenbox Nedir? Yazımıza üzerine tıklayarak gidebilirsiniz.

Vfx Nedir?

VFX Visual Effects kelimelerinin kısa adıdır. Görsel efekt anlamına gelmektedir. Visual Effects (Görsel efektler) kısacası postproduktion olarakda adlandırılan ve uygulanan efekt çeşitidir.

Görsel efekt kavramı sinema, reklamcılık, televizyon, Internet ve mobil iletişim sektöründen, interaktif (etkileşimli çoklu ortam) uygulamalara kadar geniş bir yelpazede karşımıza çıkmaktadır.

Görsel efekt yalnızca bilgisayar ortamında yapılan film üzeri değişiklikleri kapsar. Özel efektle sıkça karıştırılmakla birlikte özel efektler, çekim ile yapılır, bilgisayarla yaratılan imajlara dayalı değildir. Patlayan bir şey gerçekten patlatılır, ya da yıkılan bina, maket de olsa, gerçekten yıkılır. Oysa görsel efekt ile yapılan patlamalar, sentetik partikül sistemleridir, yıkılan binalarsa, 3 boyutlu modellenmiş objelerdir.

Yazar Hakkında

Mehmet Ali Ayvaz

Kurgu ve tasarımla uzun süre ilgilendikten sonra yazılımla bu serüveni devam ettiriyorum. İnsanlara faydalı olabilecek içerikler hazırlama uğraşındayım.

2 Comments

Yorum Yap