Oyun Video

Geçmişten Günümüze Gta Serisi | Grand Theft Auto Nostalji

tarafından yazıldı Mehmet Ali Ayvaz

Çoğumuz Grand Theft Auto serisinden herhangi bir oyunu oynamışızdır. Hiç Gta’nın eski sürümlerini merak ettiniz mi? Bunların başında Gta I ve Gta II var.

Geçmişten günümüze kadar Rockstar Gta’nın bir çok sürümünü çıkardı. Çoğumuzun bildiği Vice City, San Andreas, Gta IV, Gta V oyunları var. Bunların haricinde Gta’nın çok önceden çıkarılmış sürümleri de mevcut. Bunlar Gta I, Gta II, Gta III vs vs. Aşağıdaki tabloda Grand Theft Auto oyununun çıkarıldığı tarihleri ve sürümleri verilmiştir.

Grand Theft Auto Sürümleri

Grand Theft Auto Sürümleri

Grand Theft Auto Sürümleri

Gta I

Grand Theft Auto, 10 Ağustos 1997 tarihinde piyasaya çıktı. DMA Design tarafından tasarlanılarak, ASC Games tarafından piyasaya sürülen Grand Theft Auto serisinin ilk oyunudur. Daha sonradan devam oyunları ve eklentiler çıkarılmıştır. Oyunu videonun alt kısmından edinip oynayabilirsiniz. Böylece nostalji yapmış olursunuz 🙂

Oyunu indirdikten sonra giriş yapınca hata alabilirsiniz. Bunun için “gtawin” klasörüne girin. Klasörde bulunan “setting.exe” dosyasını yönetici olarak çalıştırın. Sonra “ok” tuşuna basıp “gtawin.exe” yani oyuna girebilirsiniz.

Gta I Oyununu Edin

Gta II

Grand Theft Auto 2, DMA Design tarafından tasarlanılarak, Rockstar Games tarafından dağıtılan Grand Theft Auto serisinin ikinci oyunu. 1999 yılında piyasaya sürülmüştür. Videonun altından oyunu edinebilirsiniz.


Gta II Oyununu Edin

Gta III

Grand Theft Auto 3, DMA Design tarafından tasarlanılarak, Rockstar Games tarafından piyasaya çıkarılan serinin üçüncü oyunudur. Oyun, PlayStation 2 konsolları için 22 Ekim 2001’de, PC için 2 Mayıs 2002’de, Xbox için 21 Ekim 2003’te ve 12 Kasım 2010’da da Mac OS X platformları için satışa sunulmuştur. Son olarak ise 15 Aralık 2011’de 10. yıldönümü şerefine Apple iOS, Android mobil platformlarına çıkışını gerçekleştirmiştir. Oyun, New York City örnek alınarak tasarlanan Liberty City adlı kurgusal şehirde geçer. Oyun Android ve İos’ta ücretlidir.

Grand Theft Auto III
Grand Theft Auto III
Developer: Rockstar Games
Price: To be announced

Gta Vice City

GTA: Vice City, Rockstar Games tarafından geliştirilen ve üçüncü şahıs nişancı perspektifinden oynanan aksiyon-macera türündeki video oyunudur. Oyunun PlayStation 2, Xbox, xbox 360,playstation 3 PC, iOS ve Android versiyonları mevcuttur. Oyun, 1980’lerin Florida’sında geçer. Oyun 1986’da Miami örnek alınarak tasarlanmış olan Vice City’de hapisten yeni çıkmış bir mafya üyesi olan Tommy Vercetti karakteri üzerine kuruludur. Oyunda Grand Theft Auto III’teki RenderWare grafik motoru kullanılmıştır. Ana karakter Tommy Vercetti, Al Pacino’nun canlandırdığı Tony Montana’dan esinlenilmiştir.

Grand Theft Auto: Vice City
Grand Theft Auto: Vice City
Developer: Rockstar Games
Price: To be announced

Gta San Andreas

Gta San Andreas,Grand Theft Auto serisinin bir parçasıdır. Oyun, 2002’de GTA 3’ün PC versiyonu için piyasaya çıkarıldıktan birkaç gün sonra PlayStation 2, PC ve Xbox versiyonları için piyasaya çıkarılacağı duyuruldu. Oyun, PlayStation 2 konsolları için 25 Ekim 2004’te satışa sunulmuştur. Windows sürümü ise 7 Haziran 2005’te satışa sunulmuştur. 10.yıl şerefine Xbox 360 platformuna çıkarılmıştır. Ayrıca oyun Android ve IOS platformlarında satışa sunulmaktadır.

Grand Theft Auto: San Andreas
Grand Theft Auto: San Andreas
Developer: Rockstar Games
Price: To be announced

Gta IV

Gta IV, açık uçlu aksiyon-macera tarzı video oyunudur. Grand Theft Auto serisinin sekizinci oyunudur. PlayStation 3 ve Xbox 360 için 29 Nisan 2008 tarihinde Kuzey Amerika ve Avrupa’da, 30 Ekim 2008 tarihinde Japonya’da satışa sunulmuştur. Oyunun Microsoft Windows sürümü, Kuzey Amerika’da 2 Aralık 2008, Avrupa’da 3 Aralık 2008 tarihinde satışa sunulmuştur.

Gta V

Gta V, Rockstar Games tarafından geliştirilen ve yayımlanan açık uçlu aksiyon-macera tarzı video oyunudur. Gta serisinin beşinci oyunudur. 17 Eylül 2013 tarihinde PlayStation 3 ve Xbox 360 için piyasaya çıkmıştır. Oyun Kaliforniya eyaletinin güneyini temel alarak oluşturulmuş olan San Andreas eyaletinde geçmektedir.

https://www.youtube.com/watch?v=8ixWHZHnxVw

Bu bağlantıya tıklayarak bilgisayarınızın hangi oyunları kaldırdığını öğrenebilirsiniz. 

Webbilgitek Forum’a üye olmadıysanız buraya tıklayarak üye olabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Mehmet Ali Ayvaz

Kurgu ve tasarımla uzun süre ilgilendikten sonra yazılımla bu serüveni devam ettiriyorum. İnsanlara faydalı olabilecek içerikler hazırlama uğraşındayım.

3 Comments

Yorum Yap