İnternet

Girdiğiniz Sitelerin Eski Hallerini Görme | Web Archive

Sitelerin Eski Halini Görme
tarafından yazıldı Mehmet Ali Ayvaz

İnternette onlarca web sitesini ziyaret ediyorsunuz. Bu sitelerin eski hallerini görme için Web Archive servisini kullanacağız.

İnternet dünyasında yer alan onca site zamanla bir çok kez tasarım değişikliği geçirebiliyor. Peki hiç bu sitelerin eski görünümlerini merak ettiniz mi? Ya da bu sitelerin eski tasarımları size lazım mı? Bunun için işinize yarayacak çok faydalı bir servis mevcut. Web.archive.org sitesi ile dünya üzerindeki indexlenmiş tüm siteleri görmeniz mevcut. Eğer sitede çok içerik yoksa ve Google’da fazla indexi bulunmuyorsa bu gibi sitelerin eski hallerini göremeyebiliyorsunuz. Sitelerin eski hallerini veya sitelerin eski hallerini görme için şu adımları uygulamanız gerekmektedir.

Sitelerin Eski Hallerini Görme

1-Öncelikle web.archive.org sitesine girelim.

2-Sonra açılan ekranda istediğimiz sitenin eski haline ve tasarımına bakmak için arama kutucuğuna site adresimizi yazalım. Sonra arama işaretine veya enter tuşuna basalım. Böylece sitemiz aranacaktır.

3-Arama işlemini yaptıktan sonra ekrana tarih seçim kısmı açılacaktır. Tarih seçmek için üst kısımdan yılı seçmemiz gerekmektedir. Eski haline bakacağımız sitenin hangi yılına bakmak istiyorsak üstten o yılı seçelim. Yılı seçtikten sonra ekrana o yılın ayları açılacaktır. Seçmek istediğimiz ay ve günü seçelim. Eğer eski haline baktığımız site çok popüler ve ziyaretçi sayısı fazlaysa seçtiğimiz günün üzerine gelince birden fazla saat açılacaktır. Eğer eski haline baktığımız site çok popüler değilse ve ziyaretçi sayısı azsa o sitenin kaydedilen görüntüsü ber gün olmayabilir. Kendinize en uygun zamanı seçip tıklayın.

Sitelerin Eski Hallerini Görme

Sitelerin Eski Hallerini Görme

4- Tıkladıktan sonra o sitenin o tarihte kaydedilen görüntüsünü göreceksiniz. O sitenin istediğiniz tarihteki haline bu yöntem ile bakabilirsiniz.


Eğer merak ediyorsanız Google, Youtube, Yahoo, Twitter, Facebook, gibi popüler sitelerin eski hallerine bakabilirsiniz.

Webbilgitek.com’un İlk Hali (2015 Yılı Ekim Ayı)

Webbilgitek.com İlk Hali

Webbilgitek.com İlk Hali

Google.com’un Eski Bir Görünümü (1998 Yılı Kasım Ayı)

Google.com eski hali

Google.com eski hali

Youtube.com’un Eski Bir Görünümü (2005 Yılı Mayıs Ayı)

youtube-ilk-tasarimi

youtube-ilk-tasarimi

Yahoo.com’un Eski Bir Görünümü

Yahoo İlk Hali

Yahoo İlk Hali

Bu bağlantıya tıklayarak “Geçmişten Günümüze Gta Serisi” adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Eğer Webbilgitek Foruma üye olmamışsanız bu bağlantıya tıklayarak üye olabilir ve forumda konu açabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Mehmet Ali Ayvaz

Kurgu ve tasarımla uzun süre ilgilendikten sonra yazılımla bu serüveni devam ettiriyorum. İnsanlara faydalı olabilecek içerikler hazırlama uğraşındayım.

Yorum Yap