İnternet Mobil

Google Panorama vs Yandex Panorama

tarafından yazıldı Mehmet Ali Ayvaz

Haritalar anlamında iki tane ezeli rakip var: Google ve Yandex. Peki ikisinde de bulunan panorama özelliğini karşılaştırırsak ne olur?

Google çoğu alanda servisi olan köklü ve başarılı bir firma. Yandex ise yine bir çok alanda servisi olan Google’a karşı durmaya çalışan hatta bazı özellikleri daha iyi olan bir firma.

İkisininde haritalar servisi mevcut. Haritalar masaüstünde ve mobil cihazda bir çok insanın oldukça işine yarayan bir servis. Ama ikisi arasında farklar mevcut. Kimisi Google Maps’i tercih ediyor kimisi ise Yandex Maps’i. Genel olarak çoğu özelliği birbirine benzer ve işleyiş biçimleri aşağı yukarı aynı. Biz ise ikisinde de bulunan panorama özelliğini ele alıp farklarına ve her ikisininde kendine özgü olan özelliklerine bakalım.

Öncelikli olarak biz dünyayı değil de Türkiye’yi baz alarak karşılaştırmamızı yapalım. Türkiye’de ilk panoramaları Google piyasaya sürdü yalnız çekilmiş alanlar gösterilemeyecek kadar azdı. Daha sonra Yandex Türkiye’nin belli başlı büyük şehirlerinde çekimlere başladı. Her geçen gün yavaş yavaş çekilmiş alanları artırıyordu. Buna istinaden Google Panorama konusunda bir gelişme göstermiyordu. Daha sonra 2015 yılının ekim ayında Google kullanıcılara büyük bir sürpriz yaparak Türkiyeni bütün şehirlerinin önemli noktalarını panorama olarak yayımladı. Üstelik bundan kimsenin haberi yoktu. Google bir kaç yıl çekimlerle uğraştı ve uğraştığına değdi.

Google Maps Türkiye’ye geldi haberimizi bu bağlantıya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Karşılaştırma yaparsak günümüz itibariyle her iki haritadaki panoramalar resimlerdeki gibidir. Mavi alanlar panoramaların bulunduğu alanlardır.


Yandex Panorama

Yandex Haritalar

Google Panorama

Google Haritalar

Google Haritalar

Gördüğünüz gibi Google ile Yandex arasında bayağı bir fark var. Bundan dolayı kullanıcılar Google’ı tercih edebilir.

Görüntü kalitesine gelecek olursak Yandex daha uzağı gösteriyor. Ama arada yine de çok büyük bir fark yok.

Yandex’in diğer kötü olan özelliği sadece görüntü etrafa çevriliyor. Yani yukarı ve aşağı bakamıyorsunuz. Google’da ise görüntüyü istediğiniz tarafa çevirebiliyorsunuz.

Sonuç olarak Haritalar uygulaması olarak Yandex’te daha fazla özellik ve kullanışlık açısından daha iyi olsada panorama açısından Google daha iyi görünüyor.

Yandex Haritalar’ın Bize Sunduğu özellikler için bu yazımızı okuyabilirsiniz.

Aşağıda aynı yerin Google ve Yandex’te ki görüntüsünü görüyorsunuz.

Yandex Haritalara bu Google Haritalar’a bu linkten ulaşabilirsiniz.

Yandex

Google

Yazar Hakkında

Mehmet Ali Ayvaz

Kurgu ve tasarımla uzun süre ilgilendikten sonra yazılımla bu serüveni devam ettiriyorum. İnsanlara faydalı olabilecek içerikler hazırlama uğraşındayım.

Yorum Yap