Film

İlginç Bir Bilim Kurgu Filmi – Chappie

tarafından yazıldı Mehmet Ali Ayvaz

Chappie 2015 yapım olan ilginç bir bilim kurgu filmidir. Polislerin suçlara yetişememesinden ve suçların azaltılması için robotlar üretilmeye başlanmıştır. 

Chappie, 2015 yılı Amerikan yapımı bilim kurgu filmidir. Benzer türde filmler yapan Neill Blomkamp tarafından yönetilmiştir. Hikayesini Blomkamp’ın kısa filmi Tetra Vaal’tan alan filmin oyuncu kadrosunda Sharlto Copley, Dev Patel, Jose Pablo Cantillo, Sigourney Weaver, Hugh Jackman, Watkin Tudor Jones ve Yolandi Visser (Die Antwoord) yer almaktadır. Galası 4 Mart 2015’te New York’ta yapılan film, Türkiye’de 6 Mart’ta gösterime girmiştir.

Chappie

Chappie

Konusu:

Yıllar geçtikçe suç oranı artmış ve Deon Wilson tarafından suçlarla mücadele etmek amacıyla droid olarak adlandırılan robotlar icat edilmiştir. Fakat bu robotların herhangi bir düşünme kapasitesi yoktu. Robotların yaptığı iş sadece verilen emirleri yerine getirmekti. Deon Wilson hayatı boyunca yapay zekayı geliştirip robotlara entegre etmek istemişti. Ve bir gün hayalini başardı. Gizlice fabrikaya gidip parçalanmaya gönderilecek robotlardan birisini ve robotlara yeni yazılım yüklemek için gereken güvenlik anahtarını alarak oradan uzaklaşmaya başladı. Ardından onu izlemekte olan gangsterler( Ninja Amerika ve yolandi) Deon’u kaçırdılar. Robotu kullanarak suç işlemeye ve olan borçlarını ödemeyi hedefliyorlardı. Deon yapay zekayı yükledi ve böylelikle chappie doğmuş oldu. Tıpkı insanlar gibi o da ilk başta bir bebeğin zekasına sahipti. Deon buna karşı çıktı çünkü roboytu laboratuvar ortamında incelemek istiyordu işte size duyguları olan bir robotun macera dolu hayatı…

Yapım Süreci:

Chappie filmi, yönetmen Neill Blomkamp’ın üçüncü uzun metrajlı filmidir. Filmin senaryosunu Blomkamp eşi Terri Tatchell ile birlikte yazmıştır. Filmin çekimleri 2013 yılı Ekim ayında Güney Afrika’nın Johannesburg kentinde başlamış ve film 2014 yılı Şubat ayında tamamlanmıştır. Yeniden çekimler ise Kanada’daki Britanya Kolumbiyası’nda gerçekleştirilmiştir.

Filmdeki “Tetravaal” adlı silah şirketi adını Blomkamp’ın 2003 yapımı aynı adlı kısa filminden almıştır. İlgili kısa film Johannesburg kentindeki bir robotun hikayesini konu alırken, robotun tasarımı Chappie ile benzerlikler taşımaktadır.

Filmin IMDB sayfasına bu bağlantıdan ulaşıp isterseniz oy kullanabilirsiniz.


Bu bağlantıdan paylaştığımız diğer filmlere bakabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Mehmet Ali Ayvaz

Kurgu ve tasarımla uzun süre ilgilendikten sonra yazılımla bu serüveni devam ettiriyorum. İnsanlara faydalı olabilecek içerikler hazırlama uğraşındayım.

Yorum Yap