İnternet

Nihayet Okullara Kodlama Dersi Geliyor

tarafından yazıldı Muhammet Yetkin

Bilim sanayi ve teknoloji bakanı, Fikri IŞIK’ ın resmi twitter hesabı ile duyurduğu kodlama dersi nihayet okullarda ders olarak verilecek.

Geçen yıl da ilkokullar için gündeme gelen fakat gündeme gelmekle yetinen konu, geçenlerde sanayi bakanlığı ve sanayi bakanının resmi twitter hesabından yaptığı açıklama ile tekrar gündeme geldi. Çalışma milli eğitim bakanlığı ile ortak yürütülecek. Başlangıçta ne zaman kesin olarak başlayacağı veya zorunlu mu, seçmeli mi olarak gündeme geleceği belli olmadığından yeni açıklamaları bekliyoruz.

Zorunlu mu Olmalı Seçmeli mi Olmalı ?

Bu ders, çalışma, konu dünyada ilk defa gündeme gelmedi tabikide daha önce Avusturya ve Amerika da derslerin verildiğini, bu konuya büyük miktarda yatırım yapılıdığını biliyoruz. Günümüzde teknoloji devlerinin yazılım devlerinin neden Türkiye den değil de dışardan çıktığı konusunda elbette hepimizin bir fikri vardır. Günümüz durumunda nasıl ki Türkçe matematik vb. dersler zorunlu veriliyor ise kodlama dersi de aynı şekilde zorunlu ders olarak okutulmalıdır. Aksi takdirde sadece haber sitelerinde paylaşılan bir durum olarak kalabilir ki bu da ülkemizin geleceği için geriye doğru saymaktan başka bir şey olmayacaktır.

Okullardaki Ekipmanlar Yeterli mi?


Son yıllarda milli eğitim bakanlığının okullara akıllı tahta ve öğrencilere tablet dağıtımının eğitimde teknolojiye yatırım yapıldığının büyük bir göstergesidir, fakat hepimizin bildiği üzere teknoloji her geçen gün büyük bir hızla gelişiyor ve bir önceki yıl alınan geçmiş teknoloji sayılıyor. Bakanlığın bu konuda bilgisayar laboratuvarlarına nasıl bir yatırım yapacağı merak konusu. Gerçekten ciddi disiplinli bir kodlama dersi verilecek ise ilkokullara arapça dersi yatırımlarından ziyade bu konuda büyük bir çalışma yürütülmelidir.

Yeni Atamaların Habercisi Olabilir mi?

Bilişim teknolojileri dersi olarak basit bilgisayar kullanımı dersi için okullarda bulunan öğretmenlerin bu konuda yetersiz olacağı kesindir. Bu durumda yasa olarak geçtikten yeni öğretmen atamalarının yapılacağını umuyoruz.

Yazar Hakkında

Muhammet Yetkin

Bu muhammet, Muhammet teknoloji tutkunu. Aynı zamanda mobil cihazlara ayrı bir ilgi duyuyor. Muhammet teknolojinin her alanında yazılarını konuşturan bir üniversite ögrencisi.

Yorum Yap