Ana sayfa Teknoloji Teknolojide Çığır Açacak Madde: Grafen

Teknolojide Çığır Açacak Madde: Grafen

844 views
0
PAYLAŞ

Teknolojinin geleceğinde çok önemli bir yere sahip olacak olan grafen ve kullanım alanlarını ele aldık.

21. yüzyıl keşiflerinden kabul edilen grafen 1940 lardan beri bilinmektedir. Ancak ilk üretimi 2004 yılında Manchester Üniversitesinde ingiliz Konstantin Novoselow ve hollandalı Andre Geim gerçekleşmiştir. Bu buluşu üretime geçiren her iki bilim adamı 2010 yılında Nobel ödülünü alarak grafen hakkında bilinenlerin daha da yayılmasına vesile oldu. Ve yüzyılın buluşu grafen ticari bir malzeme halini aldı. Çok ince çok esnek çok güçlü ve transparan yani şeffaf bir madde olmasıyla birlikte bu madde elektriği bakır kablodan daha hızlı iletebiliyor.

Gelin bu grafene biraz daha yakından bakalım. Grafen çok ama çok hafif ve karbonun 2 boyutlu yapıdaki bir hali olduğu için 1 milyon yaprak grafen tam 1 milimetre kalınlığa eşdeğer.

Peki bu özellikler grafeni hayatımızda nasıl bir konuma getirir. Günümüzde telefondan akıllı saatlere ve bilgisayarlara, her alanda incelik çok önemli bir kriter olduğunuda göz önüne alırsak, çok büyük bir gelecek vadediyor bu madde. Ayrıca grafen bataryalarda da kullanılan bir madde ve istenilen konuma geldiğinde bataryaların pillerin çok yüksek hızlarda kısa zamanlarda şarj olmasından tutunda bataryaların elektrik kapasitelerinin artmasına ve boyutlarının ufalmasına kadar her türlü etkisi bulunuyor.

İnternet hızında hiç beklenmeyeni yapacak

Bu anlattıklarımızla birlikte grafen çok ama çok büyük bir güce daha sahip. Elektronlar grafen kablo üzerinde slikon kablolara ve bakır kablolara göre çok daha hızlı (250 kat) hareket edebiliyor, bu da internet hızını ışık hızıyla yarıştırabilecek bir düzeye getiriyor. Lakin slikon yerine grafen kullanılması için henüz araştırmacıların bilimsel bir kaç sorunu halletmesi gerekiyor. (Bandgap problemi)