Liste Mobil Oyun

Türk Yapımı Mobil Oyunlar #1

Türk Yapımı Mobil Oyunlar
tarafından yazıldı Mehmet Ali Ayvaz

Daha önceden “En İyi Türk Yapımı Mobil Oyunlar” adlı bir yazı yayımlamıştık. Şimdi ise sizlere daha güncel Türk yapımı mobil oyunlar listesi hazırladık.

Türk Yapımı Mobil Oyunlar

1-Soccer Arena Online

Yerli yapım olan bu futbol oyunu gerçek rakiplere karşı oynanıyor, çevrimdışı durumlarda veya kupa maçları gibi modlarda oyuncu yapay zekaya karşı oynuyor. Yapay zeka oyuncunun seviyesine göre zorlaşıyor ve hızlanıyor. Oyun kontrolleri çok basit, oyuncu tüm takımı eş zamanlı kontrol edip karşı tarafa topu kaptırmadan gol atmaya çalışıyor.

Oyunu diğerlerinden ayıran en önemli özelliği gerçek zamanlı olması, store daki diğer oyunlar gibi rakibinin sırasını beklemeye gerek kalmıyor. Ayrıca oyun kontrolleri ve futbola yaklaşım tarzı bakımından da öne çıkıyor. Oyuna ilk başlayanlar için kısa bir eğitim(tutorial) var, rakip eşleşme ekranında da yine oyun kontrolleri ile ilgili ipuçları veriliyor. Oyuncu maçlarını kazanıp taraftar sayısını arttırarak seviyesini yükseltiyor ve çeşitli seviyelerde yeni stadyum ve formaları açıyor. Takım ekranından isteği stadyumu ve formayı seçerek takımını özelleştirebiliyor. Oyun orjinal ve store da ki herhangi bir oyundan kopyalanmış değil. Kendi türünde potansiyeli yüksek çok keyifli ve bağımlılık yapan bir oyun.

Soccer Arena Online bağımsız oyun geliştirici Suat Şahin tarafından tasarlandı ve geliştirildi. Kendisi oyun sektöründe 10 yıldan fazla süredir çeşitli yazılım şirketlerinde çalışmış. Şuan Eskişehirde kendi oyun stüdyosunu kurmaya çalışıyor. Bu oyun yapmayı planladığı projelerden ilkiymiş ve ilerisi için önem teşkil ediyor. Oyun projelerinin yanında oyun akademisi kurup bilgi birikimini yeni yazılımcılara aktarmayı düşünüyor.

Soccer Arena Online
Soccer Arena Online
Developer: Suat Şahin
Price: Free
‎Soccer Arena Online
‎Soccer Arena Online
Developer: Suat sahin
Price: Free

2-Timid Goopy

Oyun Açıklaması:

Timid Goopy yaşamı boyunca ürkek olan Goopy bu huyunu sevmemektedir. İçindeki asi ruh harekete geçerek Goopy’yi hayata karışması için destek olur fakat Goopy’nin ailesi hayatın ne kadar korkunç ve zor olduğunu her seferinde Goopy’e söylemektedir. Goopy bir karar alır. Hayata karışacaktır. Çevresi ise Goopy’ye “asla başaramayacaksın” der. Tüm cesaretini toplayarak bir gün hayatın içine karışır. Gerçekten de hayat zor mudur? yoksa hayat, bize zor olduğunu düşündürmekte midir?


Timid Goopy başarabileceğine inanıyor. Çünkü başardığında, o artık ürkek bir yumurta değil Cesur Yumurta Goopy olacaktır. Sende Timid Goopy’nin macerasına ortak olup hayatın zor mu yoksa bunun bize dayatıldığını görebilirsin. Ürkek goopy’ye yardım edip onun daha cesur olmasını sağlayacaksın. Zıpla ve düşün! kolay kolay bitiremeyeceğiniz macera dolu 40 farklı bölüm. Tüm zorluklara rağmen akıllıca seçimler yapıp doğru zamanda doğru yerde olduğun zaman hayatı yenebileceksin.

Timid Goopy
Timid Goopy
Developer: Dhaub
Price: Free+

3-Soccer X – Online Futbol Ligi

Fantazi futbol türündeki oyun çevrimiçi sezonda gerçek rakiplere karşı oynanıyor. Haftalık sezonda çeşitli lobiler var sezonun sonunda ilk 50’ye giren oyuncular çeşitli ödüller kazanıyor. Çevrimdışı kupa modunda oyuncu yapay zekaya karşı oynuyor ve kupayla beraber ödülleri kazanmaya çalışıyor. Yapay zeka oyuncunun seviyesine göre zorlaşıyor. Oyun kontrolleri orjinal ve çok basit, oyuncu tüm takımı eş zamanlı kontrol edip karşı tarafa topu kaptırmadan gol atmaya çalışıyor, bunu yaparken kendi takımının yapay zekası ona yardımcı oluyor.

Oyun içi çeşitli güçler var, bir maçta en fazla 2 güç kullanılabiliyor, bunlardan bazıları rakibi dondurmak, görünmezlik, ateşli şut vb. Oyuna ilk başlayanlar için kısa bir eğitim(tutorial) var. Oyuncu maçlarını kazanıp taraftar sayısını ve seviyesini yükselttikçe çevrimiçi daha zorlu rakiplerle eşleşiyor. Takım ekranından isteği stadyumu ve karakteri seçerek takımını özelleştirebiliyor. Oyun orjinal ve store’da ki herhangi bir oyundan kopyalanmış değil. Kendi türünde çok keyifi ve bağımlılık yapan bir oyun.

Soccer X - Online Football League
Soccer X - Online Football League

Soccer X
Soccer X
Developer: Suat sahin
Price: Free

4-POCO – Zeka Oyunu

Yeti Oyun Stüdyosu yeni mobil oyunları olan POCO’yu yayınladı. POCO bağımlılık yaratan basit ve eğlenceli bir mobil puzzle-zeka oyunudur. Bu sürükleyici oyunda zaman sınırı olmadan üstte görünen şekli aşağıda yerleştirip yatay ve dikey bir bütün sırayı yok ederek puanlar toplayın yeni Poco’lar ve bonuslar gelsin. Bombayı patlatarak geniş alanlar açın. Facebook arkadaşlarınızla yarışın ve onları geçtikçe bonus puan ve Poco’lar kazanın. IOS ve Android marketlerden ücretsiz olarak indirip oynayabilirsiniz.

POCO - bubble puzzle
POCO - bubble puzzle
Developer: Yeti Game Studio
Price: Free+

‎POCO - bubble puzzle
‎POCO - bubble puzzle
Developer: Yeti Interactive
Price: Free+

5-Kritik Atış: Çevrimiçi FPS

Hâlâ geliştirilme aşamasında olan oyun, mobil için Counter Strike alternatifleri arasında en iyilerinden biri.

6-Vur Kır Parçala

Türk oyun firması Gripati Digital’in geliştirdiği oyun az bir boyuta sahip ve oldukça eğlenme imkanı sağlıyor.

Oyun Açıklaması:

Vur Kır Parçala, üstten görünümlü online bir yarış oyunu olmakla birlikte, özünde hayatta kalma mücadelesidir. Aracını seç, yanla, pistte topladığın silahlar ile diğer oyuncuları parçala ve yarışı kazan. Bölüm yok, fren yok ve araç tamiri yok. Dünyanın her yerinden en güçlü yarışçılar bu yarışa katılıyor. Yanlama ve yarış tekniklerini geliştir, diğer yarışçılara günlerini göster. Bu oyunda zayıf olana yer yok. Yeteri kadar güçlü müsün?

Drift Draft Destroy
Drift Draft Destroy

Daha önce hazırladığımız Türk Yapımı Mobil Oyunlar adlı yazımıza gitmek için üzerine tıklayabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Mehmet Ali Ayvaz

Kurgu ve tasarımla uzun süre ilgilendikten sonra yazılımla bu serüveni devam ettiriyorum. İnsanlara faydalı olabilecek içerikler hazırlama uğraşındayım.

Yorum Yap