Bilim

Uzay ve Evren Hakkında İlginç Bilgiler

tarafından yazıldı Mehmet Ali Ayvaz

Uzay, evren, dünyamız… Her saniye farklı bir olay gerçekleşiyor ve bunlar aklımızın almayacağı kadar… İşte uzay ve evren hakkında ilginç bilgiler…

1-Astronomlar 10,000 ışık yılı ötede 463 milyar kilometre genişliğinde bir alkol bulutu buldu. Bu bulut 200 trilyon çarpı trilyon litre biranın içerdiği alkolü içeriyor.

Astronom

Astronom

2-Samanyolu galaksisinde şu an 400 milyar yıldız ve 50 milyar gezegen var. Bunlardan yüzde 1’i bile Goldilocks bölgesindeyse, şu an içinde yaşam olan 500 milyon gezegen var.

3-Mars’daki Olympus dağı Everest dağının 3 katı yüksekliğinde. O kadar uzun ki Mars atmosferinin dışına çıkıyor. Genişliği ise 550 km. O kadar geniş ki dağın en ucunda dursanız, tepesi görüş alanından çıkıyor.

4-Eğer yeterli ölçüde güçlü bir teleskobu ve yeterli büyüklükte bir aynayı 22 ışık yılı uzaklığa yerleştirmiş olsaydık, önümüzdeki sene Apollo’nun aya inişini eş zamanlı izliyor olurduk.

Uzay

Uzay

5-Andromeda çıplak gözle görülebilseydi, gece görünen aydan 6 kat daha büyük görünürdü.


6-Güneş sistemi Milky Way etrafında dönüşünü 225 milyon yılda tamamlıyor. Dünya şimdiki konumunda en son bulunduğunda, dünyada dinozorlar yeni üremeye başlıyordu.

7-Astronomların tahminine göre, her gün 275 milyon yeni yıldız doğuyor.

8-Dünyanın dönüş hızı her yüz yılda 17 mili saniye azalıyor, yani dinazorlar zamanında bir gün yaklaşık 22 saatti.

Dünya

Dünya

9-Astronotlara göre uzay, dağlanmış biftek, sıcak metal ve kaynak dumanları gibi kokuyor.

10-Donmuş duman olarak da bilinen Aerogel, dünyanın öz kütlesi en düşük maddesi. Elinizde tuttuğunuzda görmeniz ve hissetmeniz neredeyse imkansız. Fakat dürttüğünüzde strafor gibi olur. Kendi ağırlığının 4000 katını kaldırabilir ve iki kiloluk bir dinamitin patlamasına karşı koyabilir. Şu an bilinen en iyi yalıtım maddesidir.

11-2011’de Japonya’da gerçekleşen deprem, gün uzunluğunun 1.8 mikro saniye kısalmasına sebep oldu.

12-Şu anda 4.5 milyar yıllık bir uzay gemisindeyiz. Bu kendini yönetebilen, organik, kompleks bir uzay gemisi. Geminizden milyon kat bir enerji kaynağı etrafında dönüyorsunuz. Bu kaynak gibi 200 milyar enerji kaynağı var. Geminizin içinde bulunduğu 40 tane daha grup var. Geminiz 150 milyon ışık yılı ötedeki kaynağın etrafında saniyede 467 metre hızla dönüyorsunuz. Büyük resimde baktığınızda hayat daha heyecanlı.

13-Bir kara deliğin içinden dışarı bakacak olsanız, kendi kafanızın arkası dahil tüm evreni gökyüzünün ufak bir parçası gibi görürsünüz.

Kara Delik

Kara Delik

14-33 ışık yılı uzakta yüzeyi tamamen yanan buzla kaplı bir gezegen var.

Tedaş’ın Attığı En Komik Tweetler

Yazar Hakkında

Mehmet Ali Ayvaz

Kurgu ve tasarımla uzun süre ilgilendikten sonra yazılımla bu serüveni devam ettiriyorum. İnsanlara faydalı olabilecek içerikler hazırlama uğraşındayım.

3 Comments

  • Uzay ve evren gibi sonsuz bir yerde mükemmel şeyler dönüyor. Çok yararlı bilgiler olmuş, teşekkür ediyorum yazı için.

  • uzay her zaman ilgimi çok çeken bir konu olmuştur. dünyanın bu uçsuz bucaksız alemde. bir kum tanesi kadar olmadığını bilmek, ayrı bir merak uyandırıyor insanda

  • Uzay ve evren üstüne kara delik olayını düşündükçe neden ve nasıl soruları aklımı kurcalar hep.

Yorum Yap