Ana sayfa İnternet VMware ESX Server Nedir? Ne İşe Yarar?

VMware ESX Server Nedir? Ne İşe Yarar?

407 views
4
PAYLAŞ

VMware ESX Server Nedir? VMware ESXİ Server Nedir? Ne İşe Yarar? Bu yazımızda bu konulara değineceğiz. 

VMware ESX Server

VMware, Inc. sanallaştırma yazılımları üreten bir şirkettir. Sitesine bu linkten ulaşabilirsiniz. 1998’de kurulmuş olan şirket Palo Alto, Kaliforniya merkezlidir. Hisselerinin çoğunluğu EMC Corporation’a aittir. Ocak 2016 yılında Dell Technologies şirketi tarafından satın alındı.

VMware’ın masaüstü yazılımı Microsoft Windows, Linux ve Mac OS X üzerinde çalışmaktadır. Ayrıca kurumsal ürün olarak VMware ESX ve ESXi yazılımları “bare-metal”, yani doğrudan donanımda çalışan hypervisoru (bilgisayar sistemlerinde, sanallaştırma mekanizmasına verilen isim) vardır. WMware şirketinin sunucular için ürettiği yazılımlar arasında VMware ESX, VMware ESXi, VMware Server vardır.

İlk ürünü çoğumuzun da bildiği VMware Workstation’dır. VMware Workstation aynı bilgisayarda disk bölümlendirmeye gerek kalmadan birden fazla işletim sistemine sahip olmak için kullanabileceğiniz bir sanal makine yazılımıdır. Sanal makine yazılımları arasındaki en popüler yazılımlardan birisi olan VMware Workstation ile tek bir bilgisayarda birden fazla işletim sistemine sahip olabilirsiniz.

Bu ürün bilgisayarlarımıza kurduğumuz ve Windows ile aynı zamanda diğer sanal pc lerin çalışmasına olanak sağlayan bir yazılımdır. Sonradan bu ürün server ortamı için geliştirilmiştir. 2001 yılında ESX Server1’i piyasaya çıkmıştır. ESX Server1 Workstation gibi tek bir server üzerinde birden fazla işletim sisteminin çalışmasına olanak sağlamıştır. Fakat Workstation’dan ayrı olan özelliği altında çalışan her hangi bir işletim sisteminin olmamasıdır. Sıfırdan geliştirilen ve çok iyi optimize edilen bir kernel (Uygulamalar ve donanımlar arasında bir köprü görevi görür.) sayesinde üzerinde çalışan sanal server lar için kaynak yönetimini en etkin şekilde yapmayı başarmıştır. Sonraki yıllarda geliştirilmiş ve yeni özellikler eklenmiş, Virtual Center diye adlandırdıkları merkezi yönetim platformu dediğimiz uygulamayı geliştirmişler. Virtual Center sayesinde aynı anda bütün ESX Server’larınızı ve sanal serverlarınızı tek bir ekrandan yönetebilirsiniz.

VMware ESX Server Nedir?
VMware ESX Server Nedir?

ESX Server söylediğimiz gibi direk donanım üzerine kurulan bir yazılımdır. Kurulum sonrasında küçük bir tool (küçük bir araç) ile yönetiyoruz. Bu tool ile sanal makine (VM) oluşturabiliyoruz, sanal donanımları değiştirebiliyoruz, VM’in console ekranını alıp yönetimini yapabiliyoruz.

Bu bağlantıya tıklayarak Vps ve Vds Nedir? adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

 • Orçun Mert

  Bu zamana göre en iyi sanallaştırma teknolojisine sahip tebrik ederim, yazı güzel olmuş.

  • Mehmet Ali AYVAZ

   Yorumunuz için teşekkürler.

 • cüneyt

  sanallaştırma işlemi için iyi bir makale 🙂

 • Muhammet Ali GÖKDEMİR

  Sanallaştırma teknoloji olan vmware hakkında çok faydalı bilgiler vermissiniz teşekkürler.