İnternet

Vps ve Vds Nedir? Çalışma Biçimleri Nasıldır?

tarafından yazıldı Mehmet Ali Ayvaz

Vps ve vds nedir? Hosting sitenizi kaldırmamaya başladığı zaman Vps veya Vds almanızı önerirler. Peki Vds ve Vps nedir, çalışma biçimleri nasıldır?

Vps Nedir?

Vps (Virtual Private Server), bir sunucunun program yardımıyla yazılımsal olarak bölünmesine denir. Sunucuya hangi işletim sistemi kurulmuşsa bütün Vps’ler aynı işletim sistemini kullanmak mecburiyetindedir. Sunucudaki ram, işlemci ve diğer parçalar yazılımsal olarak parçalandığı için bir Vps’nin sunucuyu yavaşlatması veya saldırıya uğraması diğer Vps’leri etkiler. Vps’ler birbirinden ayrı çalışsa da birinin kullanmadığı ram başka bir Vps’ye verilebilir. Hosting, sitenizi kaldırmıyorsa Vps’ye geçmeniz önerilir.

vps ve vds nedir

vps ve vds nedir

Vds Nedir?

Vds (Virtual Dedicated Server), sunucunun donanımsal olarak bölünmesine denir. Her Vds için farklı özellikler belirlenebilir. Vds’ler tamamen birbirinden bağımsız şekilde çalışır. Her bir Vds’ye farklı işletim sistemi kurulabilir. Vds’lere verilen özellikler diğer Vds’ler tarafından kullanılamaz. Bir Vds’ye saldırı olması durumunda veya kaynakları zorlarsa diğer Vds’ler bundan etkilenmez. Vds’ler bir nevi küçük fiziksel sunucudur. Vds ile ayrıca bir çok işlem yapabilirsiniz. Uzak masaüstü aracılığıyla Vds’ye bağlanıp yüksek hızlı interneti kullanabilirsiniz. Bir yerden hızlı bir şekilde dosyayı indirip başka yere upload yapabilirsiniz. Site yedeği alabilirsiniz. Bunların haricinde başka işlemler yapmak da mümkün.

Vps ve vds almanız için size önerebileceğim sitemizin barındığı Güzel Hosting İnternet Hizmetleri‘dir. Bu adresten satın alabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Mehmet Ali Ayvaz

Kurgu ve tasarımla uzun süre ilgilendikten sonra yazılımla bu serüveni devam ettiriyorum. İnsanlara faydalı olabilecek içerikler hazırlama uğraşındayım.

2 Comments

Yorum Yap