Yazılım

Yazılım Öğrenmek – Yazılıma Nasıl Başlanır?

Yazılım Öğrenmek
tarafından yazıldı Mehmet Ali Ayvaz

Yazılım öğrenmek için ne yapacağını tam olarak bilmeyenler, yazılıma nasıl başlanır, yazılıma nereden başlamalıyım gibi soruları olanlar için detaylı bir yazı hazırladık.

Yazılım Nedir? Yazılım Ne İşe Yarar?

Yazılım, değişik ve çeşitli görevler yapma amaçlı tasarlanmış, teknolojik aletlerin birbiriyle çalışması için belirli bir algoritma yöntemiyle kurgulanan makine komutlarıdır. Daha yalın haliyle, çalıştırılması gereken belli bir algoritmanın bilgisayar dillerinin belli komutlar yardımıyla çalıştırılmasıdır.

Günümüzde yazılım sektörü oldukça hızlı gelişmektedir ve ülkelerin nitelikli yazılımcı ihtiyacı her geçen gün artmaktadır. Bu sebeplerden dolayı önü açık bir sektördür. Nitelikli yazılımcıya her zaman ihtiyaç vardır. Eğer yazılımda kendinizi geliştirirseniz, bolca örnek çözüp bolca proje üretirseniz diğerlerinden her zaman bir adım önde olursunuz.

Günümüzde birçok yazılım dili bulunmaktadır. Bu yazılım dilleri farklı farklı alanlara hitap etmektedir. Temel farklılıkları kimisinin yazımı daha basit olabilirken, kimisinin kullanılma amacına için barındırdığı komutlar daha karmaşık olabiliyor. Tabiki bu yazılım dili en iyidir, bu kötüdür diyemeyiz. Hepsinin kullanılma amacına göre avantajları ve dezavantajları vardır. Günümüzde en popüler yazılım dillerine C++, C#, Java, Python, Javascript, Php, Kotlin, Swift gibi dilleri örnek verebiliriz. Bunların kullanım amaçlarını yazının devamında açıklayacağız.

Alaylı Yazılımcı ve Mektepli Yazılımcı

Bu terimleri duymuş olabilirsiniz, sizlere kısaca bu terimlerden bahsedelim. Alaylı yazılımcı, o işin okulunu okumadan kendi kendine çalışarak yazılım öğrenmiş, yazılımda kendini geliştirmiş kişilere verilen tabirdir. Mektepli ise ilgili bölümün okulunu okumuş, belirli kazanımları öğrenmek için verilen dersleri başarıyla tamamlamış kişilere verilen tabirdir.

Günümüzde düşünce farklılıkları olabilir. Bizce kısaca şöyle özetleyelim: Alaylı yazılımcı ilgili bölümün okulunu okumadığı için sektöre daha hızlı atılabilir. Öğrenim aşamasında farklı sorunlarla karşılaşarak bunlar sayesinde tecrübe kazanabilir. Mektepli de ise bu işi kavramak için belli kazanımları öğrenip bu dersleri geçmekle yükümlüdür. Ayrıca bunların yanında matematik, fizik gibi mühendislik dersleri de alır. Okulun yazılımcıya kattığı önemli bir konu ise bir sorun için en optimize şekilde çözüm üretmeye çalışmasıdır.


Tabikide hiçbiri hakkında olumsuz yorum yapamayız. Günümüzde kurumsal iş bulurken bildikleriniz ve yapabildiğiniz projeler haricinde diploma da önemli bir etkendir. Önemli yerlere gelmiş insanlara baktığımızda bunlar arasında okul okumayanlara da, okul okuyanlara da çokça örnek verebiliriz.

Bu konu daha da uzayıp gider, daha fazla bilgi edinmek için Youtube’da alaylı vs mektepli yazılımcı ropörtajları izleyebilirsiniz.

Yazılım Dilleri Kullanım Alanları

Bir yazılım dili öğrenmeden önce hangi platform için geliştirme yapmak istediğimize karar vermeliyiz. Eğer website kodlayacaksak arayüz için Html ve Css dinamik işlemler için Php, Javascript dillerinde ilerleyebilirsiniz. Masaüstü uygulamalar için C#, C++, Java kullanabilirsiniz. Dediğimiz gibi bir dil tek bir amaca hizmet etmeyebilir. C# ve C++ ile bazı oyun motorlar aracılığıyla mobil için oyun ve uygulama da kodlayabilirsiniz. Mobil alana yönelmek isteyen biri Java, Kotlin dilleriyle android için, Swift diliyle ios uygulama geliştirebilir.

Sıfırdan Programlama Öğrenmek

Sıfırdan Programlama Öğrenmek

Yazılıma Nereden Başlamalıyım? Yazılım Öğrenmek İsteyenlere Tavsiyeler

Yazılım dillerinin hangi amaçlar için kullanıldığına dair kısaca bahsettik. Şimdi gelelim asıl konumuza. Yazılıma nereden başlamalıyım? Bir yazılım dili öğrenmeden önce kendimizi, basit algoritmalar çözerek geliştirmeliyiz. Algoritma bir problemin bilgisayarın yardımıyla sonlu bir zaman süresinde çözülebilmesini sağlayan detaylı ve adım adım ne yapılacağını anlatan talimatlar dizisidir. Örnek bir algoritma aşağıda verilmiştir.

 1. Başla
 2. a değerini gir
 3. b değerini gir
 4. toplam = a + b
 5. toplam değerini ekrana yaz
 6. Bitir

Yukarıda verilen algoritmayı farklı yazılım dilleriyle koda dökebilirsiniz. Anlayacağınız üzere aslında önemli olan bir sorun çözümünde algoritmanın doğru oluşturulmasıdır. Algoritma yeteneğini geliştirmek için basitten ileriye doğru birçok proje ile uğraşmaktır. Bundan dolayı yazılıma sıfırdan başlayacak biri algoritma için uygun bir dil seçip bu dilde kendini geliştirmelidir.

Yazılıma Hangi Dille Başlanmalı?

Günümüzde algoritma için popüler bir dil olan Python önerilmektedir. Python kodlama açısından çok sade bir yazıma sahiptir. Başlangıç için Python dilini seçebileceğiniz gibi biz sizlere C++ dili ile yazılıma başlamanızı öneririz. Nedenini açıklayacak olursak C++ ile temel yazılım konularını çok daha rahat öğrenebileceğinizi düşünüyoruz.

Yazılım dillerinin temel konuları benzer olduğu için C++ ile alıştırmalar yaparak kendinizi geliştirirseniz, başka bir yazılım dili öğrenmeniz sizin için kolay olacaktır. Eğer hala bu dediklerimiz kafanıza tam oturmamışsa merak etmeyin, yazılıma adım attığınızda kendi kendinize programlamada ilerleme mantığını anlayacaksınız. Yazının ilerleyen kısımlarda yazılım öğrenmek için farklı kaynaklardan bahsedeceğiz.

Yazılım için Matematik ve İngilizce Şart mı?

Yazılım için ne kadar matematik bilmek gerekir? Özellikle bilgisayar mühendisleri ve yazılım mühendisleri üniversitede birçok matematik dersi görürler. Doğru ve etkili bir algoritma oluşturabilmek için matematik bilmek önemlidir. Mühendisler, matematik sayesinde soruna farklı bakış açılarıyla yaklaşır ve optimum çözüm üretmeye çalışırlar. Matematik bilmek bu yüzden önemlidir. Eğer matematikle aranız iyi değilse bu sizi yıldırmasın. Yazılımda ilerlerledikçe, matematik ile ilgili neler bilmeniz gerektiğini göreceksiniz.

Peki yazılım için ingilizce şart mı? Günümüzde yabancı dil bilmek herkes için gerçekten önemli bir artıdır. Yabancı dil bilmek hayatın her alanında işinize yarayacaktır. Yazılım sektöründe ise kullanılan komutlar, terimler ve kaynaklar için ingilizce bilmeniz gerçekten sizin için çok faydalı olacaktır. Ayrıca programlama öğrenirken Türkçe kaynaklar sizin için sınırlı olacaktır. Örnek vermek gerekirse, bir programlama dilinin başlangıç seviyesi için fazlasıyla Türkçe kaynak bulabilirsiniz. Fakat bir dilde ileri seviyeye doğru gittikçe Türkçe kaynaklar yeterli olmayacaktır.

Farklı bir örnek vermek gerekirse geliştirdiğiniz bir projede birçok sorunla karşılaşabilirsiniz. Bu sorunları Türkçe olarak internette aratınca sorununuzu çözemeyebilirsiniz. Ama sorunu ingilizce olarak aratırsanız gerçekten bir çok kaynak bulabilirsiniz. Böylece sorunlarınıza çözüm bulabilirsiniz.

Sonuç olarak İngilizce bilmiyorsanız hemen öğrenmeye başlamanızı öneririz. Çünkü sizi bir adım öne çıkartacak ve hayatınızın her alanında size fayda sağlayacaktır.

Yazılım Öğrenmek için Kaynaklar

Yazılım öğrenmek için internet ortamında birçok kaynak bulunmaktadır. Bunlar arasında etkili ve faydalı kaynakları zamanla ayırt edebileceksiniz. Biz sizlere şuan için başlangıç olarak Türkçe kaynaklar önereceğiz. Kendinizi geliştirdikçe yabancı kaynaklardan da araştırma yapmaya başlayabilirsiniz.

Blogumuzda temel seviye C++ dersleri paylaşmaktayız. C++ Dersleri linkine tıklarsanız yayımladığımız derslere ulaşabilirsiniz. Sürekli yeni C++ dersleri paylaşmaktayız. Programlamaya sıfırdan başlamak için C++ dilini önermiştik. Başka faydalanabileceğiniz kaynakları aşağıda listeledik.

 • Türkcell Geleceği Yazanlar (Ücretsiz)
 • Udemy (Ücretli – Ücretsiz)
 • Vidobu (Ücretli – Üniversite Öğrencilerine Ücretsiz)
 • W3schools (İngilizce  – Yabancı Dil olmasına rağmen mükemmel bir kaynak)

Yazılım için Youtube Kanal Önerileri

Yayımladığımız C++ Dersleri için aynı zamanda video anlatımı olarak yakında youtube kanalımızda dersler vereceğiz.

Örnek youtube kanallarını daha da artırabiliriz. En çok bilinen kanallardan birkaçına yer verdik. Dediğimiz gibi blogumuzda C++ ve ilerleyen zamanlarda farklı diller ile ilgili dersler paylaşacağız.

Programlama Öğrenmek için Ek Tavsiyeler

 • Sabırlı ve inançlı olun. Programlama öğrenirken birçok sorun ile karşılaşabilirsiniz. Bu sorunları araştırarak kendinize bir şeyler katarsınız ve yazılımda gelişirsiniz.
 • Bolca pratik yapın. Bir konuyu tam anlamıyla kavramak için o konuyla ilgili farklı farklı bolca örnek çözmeniz gerekecektir.
 • Tek kaynakla yetinmeyin. Öğrendiğiniz konu hakkında farklı kaynaklar kurcalayın. Bu hem sizin konuyu pekiştirmenizi sağlayacaktır hem de farklı açılardan konuyu öğreneceksiniz.
 • Sürekliliği bırakmayın. Eğer bir gün çalışıp bir hafta hiçbir şey yapmazsanız bu durum pek etkili olmaz. Eğer fazla vakit ayıramıyorsanız bile az da olsa her gün kodlamaya vakit ayırın. Süreklilik sizi başarıya ulaştırır.
 • İngilizce öğrenin. Kendinizi yazılım alanında geliştirirken karşılaşacağınız sorunlar ve ileri seviye konular için Türkçe kaynaklar yetersiz kalabilir. Bu yüzden mutlaka İngilizce öğrenmeye başlayın.
 • Temel yazılım konularını öğrendikten sonra hangi alanda ilerlemek istediğinize karar verin. Karar verdikten sonra tek bir alana yoğunlaştığınız için daha hızlı ilerleme gösterirsiniz.

Bu yazımızda yazılıma sıfırdan başlamak isteyen arkadaşlarımız için bilgiler paylaştık. Eğer eklemek istedikleriniz varsa yorum kısmından düşüncelerinizi belirtebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Mehmet Ali Ayvaz

Kurgu ve tasarımla uzun süre ilgilendikten sonra yazılımla bu serüveni devam ettiriyorum. İnsanlara faydalı olabilecek içerikler hazırlama uğraşındayım.

Yorum Yap